Otwarte Pon- PT 8:00-17:00, Sob 8-13
Email info@granitymarmury.pl Zadzwoń +48 22 615 58 92 +48 602 392 091
Otwarte Pon- PT 8:00-17:00, Sob 8-13
Email info@granitymarmury.pl Zadzwoń +48 22 615 58 92 +48 602 392 091

Jak dbać o blat z kamienia naturalnego?

0

Blaty kamienne wyróżniają się ponadczasowym designem, przez co chętnie wybierane są przez właścicieli domów i mieszkań poszukujących czegoś na lata. Kamień naturalny to również materiał trwały i solidny, odporny na uszkodzenia zewnętrzne i zarysowania. Takie tworzywo może pozostać w doskonałej kondycji przez wiele lat, trzeba jednak wiedzieć, jak je odpowiednio pielęgnować. Zobaczmy, jak dbać o blat z kamienia naturalnego?

Jak prawidłowo dbać o blat z kamienia naturalnego?

W zależności od rodzaju kamienia, z jakiego wykonany jest blat, różne mogą być sposoby jego pielęgnacji. Do czyszczenia i konserwacji najlepiej wykorzystywać preparaty przeznaczone specjalnie do danego rodzaju tworzywa. Prawidłowa pielęgnacja blatu kuchennego powinna opierać się na kilku czynnościach, które przedstawiamy poniżej.

Impregnacja kamienia naturalnego

Nawet najbardziej wytrzymały kamień, taki jak granit, warto profilaktycznie zaimpregnować, aby zwiększyć ochronę materiału przed wilgocią i przenikaniem wody. Zastosowanie odpowiedniego środka impregnującego wpłynie na zasklepienie szczelin, przez które do wnętrza kamienia mogłaby wpływać woda, dzięki czemu blat stanie się nie tylko znacznie bardziej odporny na wodę, ale też łatwiejszy w czyszczeniu.

Czyszczenie blatu z kamienia

Blaty kamienne zazwyczaj są dość odporne na zabrudzenia, a ich czyszczenie nie powinno być skomplikowane. Wiele plam można zmyć poprzez użycie wilgotnej ścierki, jednak nie zawsze będzie to wystarczające. Stawiając na blat z kamienia naturalnego, zawsze warto mieć pod ręką odpowiedni środek czyszczący, który będzie przystosowany do danego rodzaju materiału, np. w przypadku blatu granitowego należy zainwestować w środek do czyszczenia granitu. Stosowanie na własną rękę odtłuszczaczy czy preparatów na bazie kwasów lub alkoholu może uszkodzić powierzchnię kamienia i zwiększyć podatność na zarysowania oraz uszkodzenia.

Użytkowanie blatu kamiennego

Dbanie o blat z kamienia naturalnego nie polega tylko na systematycznej pielęgnacji materiału, ale też na odpowiednim użytkowaniu. Chociaż większość rodzajów kamienia naturalnego wykazuje wysoką odporność na zarysowania, to jednak podczas przygotowywania potraw, w każdym przypadku warto korzystać z akcesoriów ochronnych, takich jak deski czy maty kuchenne. W codziennym użytkowaniu zapewne nie uda się całkowicie wyeliminować kontaktu blatu z gorącym naczyniem czy kwasami, jednak warto dokładać wszelkich starań, aby zawsze mieć pod ręką podstawę na garnek a wszelkie plamy ścierać zaraz po tym, gdy zostaną zauważone. Odpowiednie użytkowanie blatu ma bardzo duży wpływ na utrzymanie go w dobrej kondycji przez długi czas, dlatego zawsze warto zachować ostrożność podczas krojenia produktów oraz innych prac kuchennych.

Blaty z kamienia naturalnego cieszą się wysoką estetyką i dużą wytrzymałością, dlatego są chętnie wybierane przez miłośników eleganckich wnętrz. Takie blaty są nie tylko ładne, ale też bardzo funkcjonalne. Solidny kamień naturalny może pozostać w dobrej kondycji przez wiele lat, warto jednak pamiętać, że takie tworzywo również wymaga odpowiedniej pielęgnacji.