Otwarte Pon- PT 8:00-17:00, Sob 8-13
Email info@granitymarmury.pl Zadzwoń +48 22 615 58 92 +48 602 392 091
Otwarte Pon- PT 8:00-17:00, Sob 8-13
Email info@granitymarmury.pl Zadzwoń +48 22 615 58 92 +48 602 392 091

Jak dbać o schody z kamienia naturalnego?

0

schody-z-kamieniaKamień naturalny to świetne tworzywo do tworzenia schodów, które mają nie tylko elegancko wyglądać, ale też być trwałe. Schody z kamienia wyróżniają się wysoką wytrzymałością, dlatego chętnie wybierane są na tereny zewnętrzne, a coraz częściej także wewnątrz budynków. Chcąc, aby schody z kamienia naturalnego jak najdłużej cieszyły się dobrą kondycją, warto poznać sposoby pielęgnacji takich elementów.

Jak czyścić schody z kamienia naturalnego?

Schody, które są często eksploatowane, z  pewnością ulegną zanieczyszczeniu. Usuwanie drobnych zabrudzeń nie powinno być problemem, niezależnie od tego, czy są to schody z granitu, czy marmuru. Warto wiedzieć, że schody marmurowe wymagają bardziej kompleksowej pielęgnacji ze względu na większą kruchość materiału. Schody marmurowe najczęściej montuje się we wnętrzach budynku, gdzie nie będą narażone na gwałtowne zmiany temperatury. Do ścierania zabrudzeń najlepiej wykorzystywać miękkie gąbki lub ścierki, które nie zarysują tworzywa. Po przemyciu schodów letnią wodą należy wytrzeć je do sucha, aby nie były narażone na długotrwałe działanie wilgoci, ale też, aby uniknąć nieestetycznych smug. W przypadku schodów z marmuru, oprócz mycia, należy pamiętać też o odpowiedniej pielęgnacji kamienia przy pomocy specjalistycznych środków do konserwacji marmuru. Detergentów nie zaleca się stosować zbyt często i trzeba pamiętać, aby były to produkty niezawierające substancji drażniących, które mogłyby uszkodzić materiał. Do ochrony schodów z marmuru można wykorzystać też cienką warstwę bezbarwnego wosku.

Schody granitowe nie wymagają tak szczególnej pielęgnacji, ponieważ granit to materiał bardzo wytrzymały, odporny na zarysowania i wilgoć. W tym przypadku oporne zabrudzenia można zamoczyć na dłużej, wykorzystując większa ilość wody. Namoczone plamy można przetrzeć miękką szczotką lub ściereczką. Pielęgnacja granitu jest stosunkowo prosta, a ze względu na to, że granit to materiał wytrzymały na zmienne temperatury i warunki atmosferyczne, używanie detergentów nie jest konieczne, a jeżeli już chcemy to zrobić, należy wybierać środki łagodne i przeznaczone specjalnie do pielęgnacji granitu.

Czym zaimpregnować schody z kamienia?

Impregnacja schodów z kamienia może zwiększyć odporność materiału na wilgoć i działanie promieni UV. Szczególnie ważna jest konserwacja schodów marmurowych, ponieważ marmur to materiał, który łatwiej chłonie wodę i jest bardziej wrażliwy na szkodliwe czynniki zewnętrzne. Decydując się na impregnację schodów z kamienia naturalnego, zaleca się stosować środki naturalne, przeznaczone specjalnie do danego tworzywa, np. granitu lub marmuru. Nie zaleca się stosowania ostrych detergentów, których działanie mogłoby niekorzystnie wpłynąć na strukturę kamienia i spowodować dodatkowe uszkodzenia.

Schody z kamienia naturalnego pięknie się prezentują i są wytrzymałe. Warto zadbać o dobrą pielęgnację tych elementów, aby jak najdłużej cieszyć się ich estetycznym wyglądem.