Otwarte Pon- PT 8:00-17:00, Sob 8-13
Email info@granitymarmury.pl Zadzwoń +48 22 615 58 92 +48 602 392 091
Otwarte Pon- PT 8:00-17:00, Sob 8-13
Email info@granitymarmury.pl Zadzwoń +48 22 615 58 92 +48 602 392 091

Jak powstaje granit?

0

granitGranit to skała polimineralna składająca się z więcej niż jednego minerału. W jego skład wchodzą kwarc, skaleń oraz mika. Jednocześnie granit należy do skał magmowych głębinowych. Powstał z magmy podczas trwającego wiele milionów lat procesu ochładzania. Obecnie granit cieszy się bardzo dużym zainteresowaniem architektów wnętrz oraz inwestorów prywatnych. To materiał wykorzystywany do zastosowań wewnętrznych i zewnętrznych. Czym jest granit? Od czego zależy jego kolor?

Granit

Granit to skała magmowa powstająca z magmy w głębokich warstwach ziemi. Głęboko pod ziemią magma stygnie powoli w wyniku działania wysokiego ciśnienia i temperatury. Długi proces tworzenia się skał magmowych wpływa na ich budowę oraz właściwości i charakterystyczny wygląd. Skały magmowe charakteryzują się dużą twardością oraz wysoką odpornością na szkodliwe oddziaływanie czynników zewnętrznych i uszkodzenia mechaniczne.

Z czego składa się granit?

Jako skała polimerowa granit składa się więcej niż z jednego minerału. Podstawowym budulcem granitu jest kwarc. W zależności od rodzaju skały granit zawiera od 20 do 60% tego minerału. Skalenie mogą stanowić nawet 80% granitu. Co istotne, o charakterze skały decyduje ilość krzemionki zawarta w magmie, z której powstała skała. Granit zawiera dużą ilość krzemionki, dlatego określana jest mianem skały magmowej głębinowej kwaśnej.

Kolorystyka granitu

Granit charakteryzuje się bardzo charakterystycznym wyglądem, przy czym w stosunku do marmuru jest wizualnie mniej zróżnicowany. Ma chropowatą powierzchnię, a większe ziarna są widoczne w skale, na tle której kontrastują kolorystycznie. W zależności od odmiany granitu może on mieć strukturę:

  • grubokrystaliczną,
  • średniokrystaliczną,
  • drobnokrystaliczną.

Granity są oferowane w zróżnicowanych kolorach, które są uzależnione od składu chemicznego magmy, z której powstały. Najpopularniejsze są granity w odcieniach szarości, spotkać można również granity o ciemnym zabarwieniu, które może przypominać nawet czerń.

tekstura granitu

W jakich jeszcze kolorach występuje granit?

Mniej popularne, ale wciąż spotykane także na rynku produktów kamieniarskich są granity w odcieniach:

  • różu,
  • przełamanej bieli,
  • zieleni,
  • błękitu.

Co ważne, granit nigdy nie ma jednolitej kolorystyki. Oznacza to, że często można się spotkać z materiałem, który łączy w sobie kilka różnych barw np. barwę szarą z odcieniami innych kolorów. Dzięki temu zróżnicowaniu kolorystycznemu wyroby z granitu odznaczają się unikalnym charakterem.
Zapraszamy do zapoznania się z ofertą schodów granitowych!