Spis treści
Coraz więcej osób decyduje się uwzględnić kamień ozdobny w swoich aranżacjach. Nic dziwnego, bo ten materiał wykończeniowy nie dość, że świetnie się prezentuje, to jeszcze odznacza się wyjątkową trwałością i odpornością na wpływ czynników zewnętrznych. Pozostaje tylko pytanie, jak umiejętnie wkomponować go w wystrój wnętrza i z jakim kolorem ścian połączyć. Podpowiadamy!
Dobór koloru ścian do kamienia – ogólne zasady
Kolor ściany dobrany do kamienia ozdobnego zależy od indywidualnych preferencji oraz od tego, jaki efekt chcesz osiągnąć. Jeśli oczekujesz, że kamień ozdobny będzie głównym elementem dekoracyjnym w pomieszczeniu, dobierz do niego stonowane, jednolite kolory ścian. Możesz też pokusić się o zestawienie kamienia z kontrastującymi odcieniami farb, takimi jak czerń lub biel, aby podkreślić jego urok. Pamiętaj, że ważne jest zgranie wszystkich elementów, czyli nie tylko koloru ścian, ale też mebli, dekoracji i innych elementów wyposażenia.
Ściany jednolite – kamień i farba w podobnym odcieniu
Kamień to dość wyrazisty, charakterystyczny element wykończeniowy ścian, dlatego wiele osób decyduje się zestawić go z czymś w podobnym odcieniu. Zazwyczaj jest to po prostu jednolita warstwa farby, która idealnie uzupełnia wystrój wnętrza. Tutaj jest kilka opcji połączenia kamienia i farby – można zrobić jedną ścianę kamienną, a resztę pomalować. Można też ułożyć kamień tylko do pewnej wysokości, np. 2/3 ściany, a resztę, aż do sufitu pomalować.
Odcień pomalowanej ściany nie musi być identyczny, jak kolor kamienia. Ważne, aby ładnie z nim harmonizował, zapewniając gładkie przejście na zasadzie gradientu. Szczególnie, że kamień rzadko kiedy jest idealnie wybarwiony, a raczej nieco odstaje od powierzchni ściany, tworząc ciekawy trójwymiarowy efekt.
Zabawa kontrastami – zestawienie na zasadzie przeciwieństw
Przeciwieństwa się przyciągają? Na pewno tam, gdzie zdecydujesz się zastosować kamień ozdobny na ścianę, możesz też wybrać farbę w kontrastującym odcieniu. Od całkiem szalonych połączeń, jak biel z fioletem, przez neutralne typu brąz z bielą czy czerń z szarym. W modzie są ostatnio także granaty i zielenie, świetnie wpiszą się one w eklektyczny wystrój, w którym będzie obecna czerwona cegła czy marmur.
O ile możesz zaszaleć z kolorami, o tyle uważaj z fakturami. Kamień ma już swoją charakterystyczną, czasem chropowatą strukturę. Na marmurze też widoczne są ciemniejsze rysy, kreski, jakby pęknięcia. Dlatego wzorów nie powinno być zbyt dużo, żeby nie wprowadzić chaosu. Czasem jednak miszmasz jest zamierzony, a jeśli lubisz takie szalone wnętrza pełne energii, nic nie stoi na przeszkodzie, aby połączyć na ścianach kamień z ozdobną tapetą w figury geometryczne czy kwiaty.