Otwarte Pon- PT 8:00-17:00, Sob 8-13
Email info@granitymarmury.pl Zadzwoń +48 22 615 58 92 +48 602 392 091
Otwarte Pon- PT 8:00-17:00, Sob 8-13
Email info@granitymarmury.pl Zadzwoń +48 22 615 58 92 +48 602 392 091

Rodzaje blatów kuchennych – jaki wybrać?

0

Wykończenie kuchni to nie tylko dobranie ładnych, dopasowanych kolorystycznie elementów. To także zastosowanie materiałów wysokiej jakości, które charakteryzują się dużą wytrzymałością na działanie zewnętrznych czynników. W przypadku blatów kuchennych ważna będzie nie tylko odporność na wodę czy wysokie temperatury, ale też np. na zarysowania. Wreszcie materiał na blat musi być maksymalnie bezpieczny, bo przecież będzie miał stały kontakt z żywnością. Zobacz, co warto rozważyć, biorąc pod uwagę te wszystkie wymagania.

Najpopularniejsze rodzaje blatów kuchennych

blat kuchenny

Zanim w ogóle zaczniesz porównywać różne opcje i wybierzesz konkretny materiał na blat kuchenny, zobacz, co znajdziesz w tej kategorii produktowej. Istnieje wiele rodzajów blatów kuchennych do wyboru. Oto kilka popularnych opcji:

  • blaty kuchenne z laminatu – są niedrogie i łatwe w utrzymaniu, ale mogą ulegać zarysowaniom i są mniej trwałe od innych. Będą dobre do kuchni urządzanej w sposób budżetowy,
  • blaty kuchenne z kamienia naturalnego – zwłaszcza granit to dobry materiał na blaty, bo są trwały i odporny na zarysowania. Jest co prawda bardziej kosztowny i wymaga specjalnej pielęgnacji, jednak użytkujące je osoby przez długie lata mogą cieszyć się jego pięknym wyglądem,
  • blaty kuchenne z konglomeratu kwarcytowego – wykonane z materiału stanowiącego mieszaninę kamienia naturalnego z żywicą, co sprawia, że są bardziej trwałe i odporne na zarysowania niż laminat, a przy tym tańsze niż kamień naturalny,
  • blaty kuchenne z drewna – są eleganckie i dodają kuchni ciepła, budują przytulny nastrój. Są jednak podatne na uszkodzenia spowodowane działaniem wysokich temperatur oraz wilgoci, a także wymagają regularnej pielęgnacji, aby mogły zachować swój wygląd na dłużej.

Przy wyborze blatu kuchennego warto rozważyć swoje potrzeby i oczekiwania oraz budżet. Warto też sprawdzić, czy wybrany przez nas materiał jest odpowiedni dla naszych potrzeb i stylu kuchni. Np. blaty kamienne świetnie wyglądają w pomieszczeniach nowoczesnych czy loftowych, z kolei drewniane w skandynawskich czy rustykalnych. 

Jakie blaty są szczególnie warte polecenia?

Nie ulega wątpliwości, że środowisko kuchenne jest bardzo wymagające. Panują tu często wysokie temperatury, bryzga gorący tłuszcz, chlapie woda. Jak znaleźć blat, który najlepiej poradzi sobie w takich okolicznościach? Na pewno wart rozważenia jest blat granitowy lub konglomerat kwarcytowy. Kamień ogólnie, także jego tańszy zamiennik, czyli konglomerat dobrze poradzi sobie z wszystkimi wyzwaniami. Jeżeli będzie poprawnie pielęgnowany, czyszczony i konserwowany posłuży Ci przez lata, zatem wysoki koszt początkowy inwestycji zdąży się zwrócić w dłuższej perspektywie.